İLETİŞİM
Telefon : 0462 230 22 44 - 344 08 10/11/12

Faks :    0462 230 22 49

Adres : Kaşüstü Mahallesi Devlet Karayolu Caddesi Yomra/TRABZON
TRABZON HAVA DURUMU

    TRABZON
ARABULUCULUK BÜROSU

Arabuluculuk nedir ?
Arabuluculuk, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu kapsamında kabul edilmiş, mahkeme dışı, etkin bir çözüm yoludur. Taraflar, aralarındaki uyuşmazlığı, bir “arabulucunun” yardımıyla, birlikte görüşerek ortak bir çözüme ulaşabilirler. Arabuluculuk yönteminde, bu çözüm doğrultusunda oluşturulan anlaşma, mahkeme kararı yerine geçer.

Uyuşmazlık sürecinde arabuluculuktan yararlansanız bile, çözüme ulaşamadığınızda her zaman yargı yoluna başvurmanız olanaklıdır. Arabuluculuğun amacı kimin kazanıp kimin kaybedeceğine karar vermek olmayıp, tarafların gereksinimleri doğrultusunda en uygun çözüm yolunu bulabilmektir.

Arabuluculuğun yararları
Mahkemeden daha kısa sürer ve ekonomiktir.
Arabuluculuk anlaşması mahkeme kararına eşdeğerdir.
Arabulucunuzu kendiniz seçebilirsiniz.
Uyuşmazlığın her aşamasında başvurabilirsiniz.
Arabuluculuk sürecinde uyuşmazlıklarınızı rahat bir ortamda ve açıkça konuşabilirsiniz. Süreçte konuşulan herşey gizli tutulur. Bu durum ticari itibar ve bilgiler ile aile mahremiyeti açısından büyük önem taşır.
Taraflar kendi çözümlerini bulduklarından anlaş- mazlıklar ortadan kalkarken ilişkiler de sürdürülebilir.
Arabuluculuğa başvurmakla mahkemeye gitme hakkınızı kaybetmezsiniz.

Arabulucu kimdir ?
Arabulucu, bağımsız ve tarafsız hareket eden ve bu alanda eğitim almış bir hukukçudur. Arabulucu bir uyuşmazlıkta, dostane bir çözüme ulaşmak amacıyla taraflara yardımcı olmak ve bu süreci etkinleştirmek üzere çalışır, taraflara bir çözüm dayatmaz. Taraflar kendi çözüm seçeneklerini kendileri oluştururlar.

Arabuluculuk süreci
Arabuluculuk süreci iki biçimde işler. Taraflar aralarındaki uyuşmazlığı, mahkemeye gitmeden bir arabulucu eşliğinde çözmeye karar verebilirler. Ya da tarafların uyuşmazlığa ilişkin bir davası sürerken mahkeme de, taraflara arabuluculuk yöntemini önerebilir. Taraflar, iş hukuku, ticari, tüketici, kira, aile, fikri ve sınaî uyuşmazlıklara ilişkin pek çok hukuki meseleyi arabuluculuk yöntemiyle çözebilirler.

Eğer yaşadığınız bir uyuşmazlığınız ve bu konuda danışabileceğiniz bir avukatınız var ise, avukatınızdan da arabuluculuk yöntemi konusunda size bilgi vermesini isteyebilirsiniz.

Arabuluculuk Bürosu
Arabuluculuk ile ilgili bilgiyi, adliyemizde bulunan Arabuluculuk Bürosu'ndan edinebilirsiniz. Büromuza başvurarak bilgi alabilir, kendinize bir arabulucu atanması konusunda yardım isteyebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Telefon: 0462 230 22 44 Dahili: 1148

Faks: 0462 230 22 49

SİTEMİZİ
 
Trabzon Adliyesi Resmi İnternet Sitesi © 2016 Tüm Hakları Saklıdır. →Webportal← →Ahmet YALÇIN← →Okan YILMAZ←